Inde vstupuje do světa kryptoměn

Západní média była před nějakou dobou šokována zprávou o plánovaném zákazu kryptoměn v Indii. Parlament obdržel návrh zákona, jehož cílem je odstranit obchodování s kryptoměnami v celé zemi, včetně trestů až deseti let vězení za vlastnictví Bitcoinu. Výměnou za to byl navržen vývoj nové, zcela indické kryptoměny s pracovním názvem „Digitalální Rupie“.

Nicméně tyto dva projekty – jak zákaz obchodování, tak „digitální rupie“ – však byly v tichosti zamítnuty. Plánovaný vládní rozpočet na roky 2019-2020, který předložila ministryně financí Diai Nirmala Sitharaman, neobsahoval žádnou zmínku o regulaci kryptoměn. To bylo běžně považováno za dobré znamení.

Proč měla Indie obavy z kryptoměn?

Indická vláda se již dlouhou dobu zabývala problémem praní špinavých peněz prostřednictvím transakcí s kryptoměnami. V Indii tuto metodu používalo přes sto zločineckých organizací. Vzhledem k tomu, že kryptoměny nejsou řízeny centrálními bankami, je těžké sledovat jejich tok.

Averze vůči kryptoměnám skrývá strach ze zavedení širokého alternativního platebního prostředku, který by byl neregulovaný a tudíž nepředvídatelný, což by mohlo vést k ještě většímu problému s praním špinavých peněz. To vše by mohlo vést k rozšíření šedé zóny a také k vyčerpání rozpočtu země.

Alternativa k zákazu? Pravidla.

Během posledního summitu G20 Indie konečně potvrdila začátek práce na pravidel pro kryptoměny a konečně upustila od myšlenky kriminalizovat vlastnictví. Práce na regulaci statutu kryptoměn údajně probíhají od začátku roku 2018 pod dohledem mezirezortní komise, kterou vede ministr financí Subhash Chandra Garg, ale těžko říct, kdy bude konkrétní návrh prezentovány.

Co můžete od nových pravidel očekávat? Rozhodně to nepotvrzuje postavení Bitcoinu jako platební metody – Arun Jaitley, bývalý ministr financí, který v tomto projektu sehrál velkou roli, byl proti tomu až do své smrti tedy 24. srpna.

Nová ministryně financí Nirmala Sitharaman představila v srupnu první návrh projektu a označila jej za „futuristický a inovativní“. Ve skutečnosti je spíše konzervativní, včetně – mimo jiné – omezeného přístupu pro soukromé osoby.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *